Ahilova tetiva - ruptura i tendinopatija

Ahilova tetiva je najveća i najjača tetiva u ljudskom tijelu, koja povezuje mišiće potkoljenice (gastrocnemius i soleus) s petnom kosti (calcaneus). Njena glavna funkcija je omogućavanje pokreta stopala, posebno pri hodanju, trčanju i skakanju.

Koji su rani simptomi povrede Ahilove tetive?

Tendinopatija Ahilove tetive obično započinje blagim bolom u zadnjem dijelu noge ili iznad pete, a najčešće se javlja nakon trčanja ili neke druge sportske aktivnosti. Tipično javlja se jak bol ujutro, odmah nakon buđenja. Ako odlučite ignorisati bol i nastaviti sa treningom, primetićete da se bol prilikom svakog novog pokreta smanjuje.
Međutim, kada pomislite da su bolovi nestali, nakon terninga (kada se tijelo "ohladi") bolovi se ponovo vraćaju i, nažalost, postaju još intenzivniji.

Kako nastaje ruptura (pucanje) Ahilove tetive?

Obično će ortoped savjetovati mirovanje i prekid sportskih aktivnosti na 4-5 sedmica i na taj način će se simptomi uspješno povući. Ono što ostaje jestu ožiljci na ahilovoj tetivi i dolazi do gubitka njene elastičnosti.
Ovo su prvi preduslovi za nastanak rupture Ahilove tetive, dakle neadekvatan tretman ranih simptoma tendinitisa i tendinoptije.

Mehanizam povrede rupture Ahilove tetiva je prilikom početka trčanja (ubrazvanja ili akcelaracijskog stanja) skočni zglob ostaje u velikoj u dorzifleksiji, tijelo se savija prema naprijed u željenom pravcu trčanja a koljeno i kuk idu u ekstenziju.

U ovome položaju povrijeđeni osjeća kao da ga je neku udario u potkoljenicu sa zadnje strane i čuje glasni i neugodni zvuk pucanja. U tom momentu već je došlo do pucanja (rupture) tetive.

Kako se tretira ruptura Ahilove tetive?

Hirurški tretman je neophodan kako bi se ponovno obezbjedio kontinuitet tetive. Nakon uspješnog spajanja dva kraja tetive slijedi intenzivni i dugotrajni program fizikalne terapija ali je stepen uspješnosti potpunog vraćanja sportu često manji.
Dok, ako bi se uključio kvalitetan program fizikalne terpije pri prvim, ranim simptomima tendinopatije (umjesto pukog mirovanja) tada bi procenat vraćanja sportu i uspješnosti prevencije rupture bio izuzetno velik!

Zaključak

Reagovati na prve simptome bola u zadnjem dijelu pete ili iznad pete, koji se pogoršava nakon fizičke aktivnosti, je od ključnog značaja za prevenciju napredovanja oštećenja tetive koje u konačnici može dovesti do njenog potpunog pucanja.

22/09/2024
ZADNJE

03/11/2024
Bol u kuku i nozi od IŠIJASA?

Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]

Pročitaj više
22/10/2024
Petni trn (plantarni fasciitis) - uzroci, simptomi i liječenje

Uvod Plantarni fasciitis je vrlo čest problem koji pogađa stopalo, uzrokujući bol i nelagodu u peti i luku stopala. Do njega dolazi kada se plantarna fascija, debela traka tkiva koja se proteže duž donjeg dijela stopala i povezuje petu s prstima, upali ili ošteti. Ovo stanje može biti posebno problematično za sportiste, osobe koje provode […]

Pročitaj više
10/10/2024
BPPV - mantanja i vrtoglavice

Benigna paroksizmalna položajna vrtoglavica (BPPV) je stanje koje uzrokuje kratkotrajne, ali intenzivne osjećaje vrtoglavice. Ova vrtoglavica nastaje kada mali kristali kalcijum karbonata (otoliti), koji se nalaze u unutrašnjem uhu, ispadnu iz svoje normalne pozicije i uđu u jedan od balans kanala. Ovi kanali u unutrašnjem uhu su zaduženi za kontrolu ravnoteže i kretanja tijela. Unutrašnje […]

Pročitaj više