Fasetarna artoropatija je u osnovi degeneracija hrskavice kičmeni zglobova koji se zovu fasetni zglobovi. Njihova osnovna funkcija je objezbjeđivanje pokretljivosti kičmenoga stuba. Kada je u pitanju podnošenje, prenošenje i balansiranje tereta to je njihova sekundarna funkcija koju baš najbolje i ne podnose.
Prenos i amortizacija pritisaka u kičmenom stubu, prilikom uobičajenih radnji poput kretanja, sjedenja i sl., obavaljaju intervertebralni diskovi (međupršljenski diskovi), a samo mali procenat tog tereta na sebe preuzimaju zglobovi kičmenoga stuba.
Kako nastaje fasetna artropatija?
Kada se omjer prenosa sila između diska i kičmenih zglobova poremeti, dolazi do povećanog pritiska na kičmene zglobova. Kao što smo naučili oni nisu namjenjeni da podnose teret nego da omogućavaju pokret pa tako ta "neprirodna" uloga u kojoj su se sada našli dovodi do postepene degeneracija hrskavice.
Da pojasnimo, zamislimo kičmeni stub kao jedan tronožac. Najveći dio pritisaka podnosi međupršljenski disk jer je za to i namjenjen, a samo mali procenat odlazi na fasetne zglobove. Usljed poremećaja posture (biomehanike kičmenoga stuba) narušava se ovaj balans i dolazi do oštećenja diskova ili zglobova.
Simptomi fasetne artropatije?
Bol u leđima je svakako najistaknutiji simptom. Pored bola pacijenti sa fasetnom artropatijom imaju značajno smanjenu pokretljivost kičmenog stuba. Osjećaju ukočenost nakon dužeg sjedenja ili ležanja, te nakon nekoliko koraka ili kraćeg razgibavanja ta ukočenost malo popusti.
Za razliku od diskalnih patologija fasetna artopatija će obično davati simptome samo u predjelu leđa a ponekada se ta bol može širiti u obje noge stražnjom stranom do koljena. Usljed fasetne artropatije rijetko ili gotovo nikada se ne može razbiti radikulopatija ili bolovi niz jednu nogu duž išijadičnog nerva (išijas).
Liječenje fasetnih artropatija?
Najzastupljeniji vid liječenja ovoga sindroma je svakako konzervativni tretman, odnosno fizikalne terapije i terapijsko vježbanje.
Fizikalne terapije podrazumjevaju:
Manuelni tretman i manuelne manipulacije koje imaju za cilj poboljšavanje zdravlja i pokretljivosti fasetnih zglobova
Kineziterapija tj. vježbe održavanja pokretljivosti kičmenog stuba
Faramakološka terapija koja uključuje antinflamatorne medikamente
Osgood-Schlatter sindrom je bolno stanje koje najčešće pogađa djecu i adolescente u periodu ubrzanog rasta, obično između 10. i 15. godine života. Sindrom se javlja zbog preopterećenja tetiva koje se vežu za tibijalnu kvržicu (dio potkoljenice neposredno ispod koljena). To je mjesto pripoja patelarne tetive koja je završni dio butnog mišića (kvadriceps femoris). Uzroci Glavni […]
Smrznuto rame, koje se naziva i adhezivni kapsulitis, uzrokuje bol i ukočenost u ramenu. S vremenom, rame postaje vrlo teško pokretati. Nakon razdoblja pogoršanja simptoma, smrznuto rame ima tendenciju oporavka, iako potpuni oporavak može trajati do 3 godine. Fizikalna terapija, s fokusom na fleksibilnost ramena, primarna je preporuka za liječenje smrznutog ramena. Uzroci i simptomi […]
Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]