Bol u donjim leđima - šta može poći po zlu

Lumbalna kičma ili donji dio leđa iznimno je dobro projektovana struktura međusobno povezanih kostiju, zglobova, nerava, ligamenata i mišića koji svi zajedno rade na pružanju potpore, snage i fleksibilnosti i u konačnici omogućava kretanje u aktivnostima svakodnevnog života. Međutim, ova složena struktura također čini donji dio leđa osjetljivim na ozljede i bol.

Ozljeda bilo koje strukture u lumbalnoj kičmi može dovesti do bolova u leđima.

Lumbalna kičma, što može poći po zlu?

Donji dio leđa podnosi težinu gornjeg dijela tijela i pruža pokretljivost za svakodnevne pokrete poput savijanja i uvijanja. Mišići u donjem dijelu leđa odgovorni su za savijanje i zakretanje kukova tijekom hodanja, kao i za potporu kičmenog stupa. Nervi u donjem dijelu leđa snabdijevaju impulsima za rad mišiće u zdjelici, nogama i stopalima.

Većina akutnih bolova u leđima nastaje ozljedom mišića, ligamenata, zglobova ili diskova. Tijelo reaguje na ozljedu podstičući upalni odgovor koji za zadatak ima saniranje povrede i zacjeljivanje.

Postoji značajno preklapanje opskrbe nervima mnogim diskovima, mišićima, ligamentima i drugim strukturama kralježnice, pa mozgu može biti teško tačno odrediti koji je uzrok boli. Na primjer, degenerirani ili puknuti lumbalni disk može se osjećati isto kao i povučeni mišić - stvarajući upalu i bolni grč mišića na istom području. Mišići i ligamenti brzo zarastaju, dok puknuti disk može i ne mora. Vremenski tok boli pomaže u utvrđivanju uzroka.

Bol u donjem dijelu leđa može uključivati ​​različite simptome. Može biti blaga i samo neugodna, a može biti i ozbiljna i iscrpljujuća nekada i paralizirajuća. Bolovi u donjem dijelu leđa mogu početi iznenada, ili bi mogli početi polako - eventualno dolaziti i odlaziti - i postepeno se pogoršavati s vremenom.

Ovisno o temeljnom uzroku boli, simptomi se mogu doživjeti na različite načine.
Na primjer:

  1. Bol koja je tupa ili bolna, ograničena u donjem dijelu leđa
  2. Peckajuća, žareća bol koja se širi od donjih leđa prema stražnjoj strani bedara, ponekad u potkoljenice ili stopala; može uključivati ​​utrnulost ili trnce (išijas)
  3. Grčevi mišića u donjem dijelu leđa, zdjelici i kukovima
  4. Bol koja se pogoršava nakon dužeg sjedenja ili stajanja
  5. Poteškoće pri uspravljanju, hodanju ili prelasku sa stajanja na sjedenje

Osim toga, simptomi bolova u donjem dijelu leđa obično se opisuju prema vrsti početka i trajanju:

  • Akutna bol.

Ova vrsta boli obično dolazi iznenada i traje nekoliko dana ili sedmica, a smatra se normalnim odgovorom tijela na ozljedu ili oštećenje tkiva. Bol postepeno jenjava kako tijelo zacjeljuje.

  • Subakutna bol

Traje između 6 sedmica i 3 mjeseca, ova vrsta boli obično je mehaničke prirode (poput naprezanja mišića ili bolova u zglobovima), ali je produžena. U ovom trenutku može se razmotriti liječnički ili fizioterapeutski pregled.

  • Hronična bol

Obično se definiše kao bol u donjem dijelu leđa koja traje više od 3 mjeseca. Ova vrsta boli je obično jaka, ne reagira na početne tretmane i zahtijeva temeljit liječnički pregled kako bi se utvrdio tačan izvor boli.

Vrste bola u donjim leđima

Postoji mnogo načina za kategoriziranje bolova u donjem dijelu leđa - dvije uobičajene vrste uključuju:

  • Mehanička bol

Daleko najčešći uzrok bolova u donjem dijelu leđa, mehanička bol je bol prvenstveno u mišićima, ligamentima, zglobovima (fasetni zglobovi, sakroilijaćni zglobovi) ili kostima u i oko kičmenog stuba. Ova vrsta boli obično je lokalizirana u donjem dijelu leđa, stražnjici, a ponekad i na vrhu nogu. Obično je pod utjecajem opterećenja kralježnice i može se osjećati drugačije ovisno o kretanju (naprijed/natrag/uvijanje), aktivnosti, stajanju, sjedenju ili mirovanju.

  • Radikularna bol

Ova vrsta boli može se pojaviti ako korijen spinalnog (kičmenog) nerva postane oštećen ili upaljen. Radikularna bol može se širiti duž nervnog puta ili dermatoma u stražnjicu i/ili nogu. Njegov specifičan osjećaj je oštra, električna, peckajuća bol i može biti povezana s utrnulošću ili slabošću (išijas). Obično se osjeća samo na jednoj strani tijela.

Rani tretman (tretman u akutnoj fazi)

Akutna faza bola u leđima je period izrazite bolnosti i traje obično do 7 dana. U toj fazi najbolje šta možete učiniti jeste nazvati Vašeg fizioterapeuta, objasniti mu način na koji je povreda nastala i precizno slijediti uputstva zdravstvenog stručnjaka.

Uobičajeni savjeti za akutnu fazu jesu:

  • odmor - misli se na odsustvo sa posla, a ne na totalnu imobilizaciju tj. totalno nepomjeranje kao što se često može čuti. Potrebno je kretati se onoliko koliko bol to dozovoljava i slijediti upute (vježbe) fizioterapeuta.
  • terapija ledom (krioterapija) – masaže ledom na bolnom mjestu više puta na dan
  • analgetska terapija (teblete protiv bolova i/ili analgetski gelovi i kreme) uz savjetovanje sa porodičnim ljekarom ili farmaceutom

Subakutna i hronična faza bola u leđima

Nakon 7-10 dana obično se simptomi u najvećoj mjeri povlače. To je period kada treba da otpočne konkretna dijagnostika i terapija lumbalnog bolnog sindroma (bol u donjim leđima).
U ovoj fazi posjetite svoga fizioterapeuta. Ponovit ćemo još jednom: u ovoj fazi posjetite svoga fizioterapeuta!
Obično kada nestanu (čitaj pritaje) simptomi i nestane bolna agonija ljudi kažu “prošlo je..” i smatraju problem izliječenim. Željno se vraćaju svojim životnim aktivnostima ne sluteći da, ako ne promjene nešto od svojih životnih navika, velike su šanse da će se bol u leđima opet vratiti, i obično još žešće i još dugotrajnije. Zato je izrazito bitno u ovoj fazi odlučno krenuti u neoperativno, konzervativno, fizioterapeutsko (prirodno) liječenja lumbalnog bolnog sindroma.
Liječenje se obično sastoji od skupa tertmana fizikalne terapije kao što su: manuelna terapija, manuelna manipulacija, elektroterapija, kineziterapije (terapijsko vježbanje) i promjene životnih navika.
Slušati i biti disciplinovan u slijeđenju uputa fizioterapeuta je ključ uspjeha terapija i jedini put da dugoročno riješite svoj problem i bol u donjim leđima.

29/01/2023
ZADNJE

10/02/2025
Bol u koljenu kod DIJECE - Osgood-Schlatter sindrom

Osgood-Schlatter sindrom je bolno stanje koje najčešće pogađa djecu i adolescente u periodu ubrzanog rasta, obično između 10. i 15. godine života. Sindrom se javlja zbog preopterećenja tetiva koje se vežu za tibijalnu kvržicu (dio potkoljenice neposredno ispod koljena). To je mjesto pripoja patelarne tetive koja je završni dio butnog mišića (kvadriceps femoris). Uzroci Glavni […]

Pročitaj više
15/11/2024
Smrznuto rame (frozen shoulder) - dijagnoza i liječenje

Smrznuto rame, koje se naziva i adhezivni kapsulitis, uzrokuje bol i ukočenost u ramenu. S vremenom, rame postaje vrlo teško pokretati. Nakon razdoblja pogoršanja simptoma, smrznuto rame ima tendenciju oporavka, iako potpuni oporavak može trajati do 3 godine. Fizikalna terapija, s fokusom na fleksibilnost ramena, primarna je preporuka za liječenje smrznutog ramena. Uzroci i simptomi […]

Pročitaj više
03/11/2024
Bol u kuku i nozi od IŠIJASA?

Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]

Pročitaj više