Osgood-Schlatter sindrom je bolno stanje koje najčešće pogađa djecu i adolescente u periodu ubrzanog rasta, obično između 10. i 15. godine života. Sindrom se javlja zbog preopterećenja tetiva koje se vežu za tibijalnu kvržicu (dio potkoljenice neposredno ispod koljena). To je mjesto pripoja patelarne tetive koja je završni dio butnog mišića (kvadriceps femoris).
GRAFIČKI PRIKAZ LOKACIJE LEZIJE I BOLA
Uzroci
Glavni uzrok Osgood-Schlatter sindroma je prekomjerna fizička aktivnost koja uključuje ponavljajuće pokrete skakanja, trčanja ili savijanja koljena. Ove aktivnosti stvaraju konstantan stres na patelarnu tetivu, što može izazvati upalu i mikrotraume na mjestu pripoja tetive za kost. Period ubrzanog rasta dodatno doprinosi pojavi ovog sindroma jer su kosti, mišići i tetive u fazi prilagođavanja.
Simptomi
Bol ispod čašice koljena, posebno tokom fizičke aktivnosti
Otok i osjetljivost na dodir tibijalne kvržice
Povećana kvržica ispod koljena
Ukočenost i smanjena pokretljivost koljena
Simptomi se uglavnom pogoršavaju tokom fizičkih aktivnosti i smanjuju tokom odmora.
Dijagnoza
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničkog pregleda i anamneze. Ljekar će procijeniti prisutnost bola i otoka ispod koljena, kao i funkcionalnost koljena. Uradit će se ultrazvučni snjimak tetive da bi se potrvrdila dijagnoza. U nekim slučajevima može biti potrebna rendgenska snimka kako bi se isključile druge povrede i potvrdila prisutnost promjena na tibijalnoj kvržici.
Ultrazvučni snjimak koji pokazuje otok hrskavice na mjestu pripoja tetive
U nekim slučajevima može doći i do odvajanja (avulzije) kvržice potkoljenične kosti. To je zapravo i jedina komplikacija Osgood-Schlatter sindroma.
RTG snjimak koji pokazuje avulziju kvržice potkoljenične kosti (avulzija tuberositas tibije)
Liječenje
Liječenje Osgood-Schlatter sindroma uglavnom je konzervativno i uključuje:
Odmor: Smanjenje fizičkih aktivnosti koje izazivaju bol.
Primjena leda: Smanjuje otok i bol.
Fizioterapija: Vježbe za jačanje kvadricepsa i istezanje mišića zadnje lože.
Ortoze: Elastični zavoji ili trake za stabilizaciju koljena.
Lijekovi: Analgetici i antiupalni lijekovi mogu se koristiti po preporuci ljekara.
Od svega nevedenog najbitiji je potpuni prekid fizičke aktivnosti dok se upala ne povuče, a zatim početi raditi postepeno vraćanje sportu.
Prognoza i prevencija
Osgood-Schlatter sindrom se obično povlači nakon završetka rasta kada kosti prestanu da se razvijaju. Međutim, u rijetkim slučajevima može ostati trajna kvržica ili povremeni bol. Prevencija uključuje pravilno zagrijavanje, istezanje prije i poslije vježbanja, kao i izbjegavanje prekomjernog opterećenja koljena.
Osgood-Schlatter sindrom je bolno stanje koje najčešće pogađa djecu i adolescente u periodu ubrzanog rasta, obično između 10. i 15. godine života. Sindrom se javlja zbog preopterećenja tetiva koje se vežu za tibijalnu kvržicu (dio potkoljenice neposredno ispod koljena). To je mjesto pripoja patelarne tetive koja je završni dio butnog mišića (kvadriceps femoris). Uzroci Glavni […]
Smrznuto rame, koje se naziva i adhezivni kapsulitis, uzrokuje bol i ukočenost u ramenu. S vremenom, rame postaje vrlo teško pokretati. Nakon razdoblja pogoršanja simptoma, smrznuto rame ima tendenciju oporavka, iako potpuni oporavak može trajati do 3 godine. Fizikalna terapija, s fokusom na fleksibilnost ramena, primarna je preporuka za liječenje smrznutog ramena. Uzroci i simptomi […]
Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]