Bol u koljenu - "skakačko koljeno"

Koljeno je jedan od najopterećenijih zglobova ljudskog tijela pa zbog toga je sklon povrijeđivanju. Jedna od najčešćih povreda je patelarni tendinitis/tendinopatija poznatiji kao "skakačko koljeno" (eng. jumper's knee).

Koji su simptomi skakačkog koljena?

Simptomi su bol u prednjem dijelu koljena posebno pri aktivnostima trčanja, skakanja a često boli i u mirovanju.

Bol je obično opisana kao oštra, britka, presjecajuća bol pri opterećivanju zahvaćenog koljena.

Simptomi se javljaju postepeno i nisu povezani sa nekom traumom ili udarcem u predio koljena.

Košarkaši, odbojkaši, atletičari, rekreativci..

Razvijanju ove povrede najskloniji su sportisti, profesionalci i rekreativci, koji mnogo skaču (otuda i naziv skakačko koljeno). Najčešće su to košarkaši zatim odbojkaši. Često su ovoj povredi skloni i rekreativni trkači.

Kako se dijagnosticira skakačko koljeno?

Uzimanjem anamneze (intervju) i pregledom se sa velikom sigurnošću može posumnjati na ovu povredu. Fizioterapeut će uraditi nekoliko provokativnih testova kojima se radi diferencijalna dijagnostika kako bi se isključile druge povrede sličnih simptoma.
Nakon fizioterapeutskog pregleda najpreciznija dijagnostička procedura je ultrazvučni pregled tetive, kojim se definitivno potvrđuje dijagnoza.

Ultrazvuk koljena (patelarne tetive)

Najefikasniji način liječenja?

Mnogo je različitih pristupa tretiranju ovog stanja a mi ćemo ovdje istaknuti najefikasniji i koji daje najbrže rezultate.

Program rehabilitacije sastoji se od:

  • mirovanje (izbjegavanje sporta koji zahtjeva skakanje)
  • terapija udarnim valom (shockwave therapy) koja ima za cilj "razbijanje" nakupljenih mikrotrauma i ožiljaka na tetivi kao i prevenciju nastanka kalcifikata
  • specifični program vježbanja koji forsira ekscentrične kontrakcije kvadricepsa
  • kinezio tape
  • postepeno vraćanje sportu
Terapija udarnim valom (shockwave therapy) za patelarnu tetivu

Napomena!

Jedna bitna napomena je da netretiranje i zapostavljanje ovog stanja može dovesti do stvaranja kalcifikata u tetivi i onda se značajno produžuje proces rehabilitacije.

06/09/2024
ZADNJE

03/11/2024
Bol u kuku i nozi od IŠIJASA?

Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]

Pročitaj više
22/10/2024
Petni trn (plantarni fasciitis) - uzroci, simptomi i liječenje

Uvod Plantarni fasciitis je vrlo čest problem koji pogađa stopalo, uzrokujući bol i nelagodu u peti i luku stopala. Do njega dolazi kada se plantarna fascija, debela traka tkiva koja se proteže duž donjeg dijela stopala i povezuje petu s prstima, upali ili ošteti. Ovo stanje može biti posebno problematično za sportiste, osobe koje provode […]

Pročitaj više
10/10/2024
BPPV - mantanja i vrtoglavice

Benigna paroksizmalna položajna vrtoglavica (BPPV) je stanje koje uzrokuje kratkotrajne, ali intenzivne osjećaje vrtoglavice. Ova vrtoglavica nastaje kada mali kristali kalcijum karbonata (otoliti), koji se nalaze u unutrašnjem uhu, ispadnu iz svoje normalne pozicije i uđu u jedan od balans kanala. Ovi kanali u unutrašnjem uhu su zaduženi za kontrolu ravnoteže i kretanja tijela. Unutrašnje […]

Pročitaj više