Smrznuto rame, koje se naziva i adhezivni kapsulitis, uzrokuje bol i ukočenost u ramenu. S vremenom, rame postaje vrlo teško pokretati. Nakon razdoblja pogoršanja simptoma, smrznuto rame ima tendenciju oporavka, iako potpuni oporavak može trajati do 3 godine.
Fizikalna terapija, s fokusom na fleksibilnost ramena, primarna je preporuka za liječenje smrznutog ramena.
Uzroci i simptomi
Smrznuto rame najčešće pogađa osobe u dobi od 40 do 60 godina, a kod žena se javlja češće nego kod muškaraca.
Uzroke koji vode do ovog stanja možemo podijeliti u dvije skupine a to su:
Idiopatski - nepoznato uzroka, javljaju se spontano i ovo je upravo najčešći način kako se ova bolest manifestuje. Najčešće se povezuje sa određenim sistemskim oboljenima. Pa ljudi s dijabetesom i bolestima štitnjače imaju povećan rizik od razvoja smrznutog ramena.
Traumatološki - ovdje spadaju razni prelomi kostiju oko ramenog zgloba, posebno oni koji zahtijevaju dugrotrajnu imobilizaciju i/ili hirurški zahvat. Uslijed neaktivnosti dolazi do velikog smanjenja elastičnosti tkiva i nastanka smrznutog ramena.
Simptomi
Glavni simptom je bol i veliko ograničenje pokretljivosti ramena. Obično prva stvar koju ovi pacijenti primjete jeste oštra bol pri nekim od osnovnih pokreta svakodnevnih aktivnosti. Pa tako npr. osjete jaku bol u ramenu pri češljanju ili pranjukose, ne mogu dokučiti zadnji džep na hlačama, oštra bol kada rukom posegnu da nešto dohvate. Također javlja se noćna bol i ne mogućnos spavanja na toj strani.
Nakon, bola glavna karakteristika ovog stanja jeste gubitak pokretljivosti. Rame je inače poznat kao jedan od najpokretljivijih zglobova u našem tijelu pa time gubitak ove pokretljivosti predstavlja značajan hendikep. Kod smrznutog ramena gotovo svi pokreti bivaju značajno ograničeni i pacijenti osjećaju kao da imaju neku bolokadu u samom zglobu ramena koja im ne dozvoljava pokrete. Ta blokada je uzrokovana fibrozom i degeneracijom vezivnih tkiva kapsule zgloba ramena i tetiva okolinh mišića, u prvom redu mišića rotatorne manžetne. Velike upale uzrokuju svojevrsnu adheziju inače jako elastičnih i pokretljivih tkiva, pa otuda i naziv adhezivni kapsulitis.
Liječenje
Primarni izbor liječenja je fizikalna terapija. Putem vježbi nastojimo očuvati pokretljivost i rastezljivost zahvaćenih elastičnih vezivnih tkiva. Isključivo samo na ovaj način možemo sačuvati obim pokreta u kod smrznutog ramena. Ne postoji nikakvo drugo (magično) rješenje.
Vjezbe koje se rade stimulišu pravilnu regeneraciju tetiva i kapsule zgloba.
Hirurški zahvati na ovom području rade se samo u slučajevima velike opasnosti i urgencije, a to više nego rijetko.
Mogu se davati intrartikularne injekcije sa kortikosteroidima koji će smanjiti upalu i bolnost i olakšati izvođenje vježbi.
Osgood-Schlatter sindrom je bolno stanje koje najčešće pogađa djecu i adolescente u periodu ubrzanog rasta, obično između 10. i 15. godine života. Sindrom se javlja zbog preopterećenja tetiva koje se vežu za tibijalnu kvržicu (dio potkoljenice neposredno ispod koljena). To je mjesto pripoja patelarne tetive koja je završni dio butnog mišića (kvadriceps femoris). Uzroci Glavni […]
Smrznuto rame, koje se naziva i adhezivni kapsulitis, uzrokuje bol i ukočenost u ramenu. S vremenom, rame postaje vrlo teško pokretati. Nakon razdoblja pogoršanja simptoma, smrznuto rame ima tendenciju oporavka, iako potpuni oporavak može trajati do 3 godine. Fizikalna terapija, s fokusom na fleksibilnost ramena, primarna je preporuka za liječenje smrznutog ramena. Uzroci i simptomi […]
Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]