Dobro držanje i pravilan položaj leđa

Pravilno držanje odnosi se na optimalan način pozicioniranja tijela koji minimizira napor i stresa na mišiće, ligamente i kičmu, a istovremeno omogućava efikasno funkcionisanje tijela.

U ovoj definiciji pravilnog držanja se krije i odgovor kako postići pravilno držanje odnosno pravilan položaj kičme, pa krenimo redom:

  • Ne postoji univerzalni položaj koji bi odgovarao svakoj individui
    To je iz prostog razloga što se ne bavimo svi istim poslovima niti od tijela tražimo da obavlja iste zadatke. Dakle postura nekog kancelarijskog radnika se u mnogo čemu razlikuje od posture građevinskog radnika. A i jedna i druga mogu biti pravilne samo prilagođene za različite funkcije.
  • Niti jedan položaj sjedenja nije ispravan!
    Ako pretjerano dugo sjedimo i onaj (hipotetski) najispravniji položaj sjedenja će nam štetiti i dovesti do patologija kičmenog stuba. To je zato što uzrok razvijanja povreda leđa nije položaj sjedenja nego njegova duljina.
  • Voljno forsiranje dobrog držanja nikada neće promjeniti našu posturu
    Anatomija odrasle osobe je nepromjenjiva. Pokušavati stalno "ispravno" sjediti ili "nepogrbljeno" hodati je sizifov posao. Stvara fizički i psihički umor a ne donosi rezultate.
  • Često kretanje i prekidanje dugotrajnog sjedenja je jedino rješenje za prevenciju oboljenja kičmenog stuba!
    Sjedi kako želiš i kako ti je najudobnije samo nemoj da potraje predugo. Često mjenjaj položaje sjedenja i svakih 30-60 minuta prekini sjedenje sa nekom vježbom istezanja ili razgibavanja.
  • Ne obaziri se na one koji ti govore kako si "kriv" ili "grbav" i kako će te to kad tad koštati.
    Nego, budi redovno aktivan! Odaberi sebi neku intenzivnu fizičku aktivnost u kojoj ćeš ustrajati. Intenzivnim vježbama snage ili aktiviranjem cijelog tijela pružit ćeš svojim misićima i zglobovima adekvatnu ishranu i spriječiti razvijanje oboljenja!
    Ako budeš aktivan i snažan neće ti naštetiti loša postura!
https://www.youtube.com/shorts/XzzOMb-mIMM
20/08/2024
ZADNJE

03/11/2024
Bol u kuku i nozi od IŠIJASA?

Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]

Pročitaj više
22/10/2024
Petni trn (plantarni fasciitis) - uzroci, simptomi i liječenje

Uvod Plantarni fasciitis je vrlo čest problem koji pogađa stopalo, uzrokujući bol i nelagodu u peti i luku stopala. Do njega dolazi kada se plantarna fascija, debela traka tkiva koja se proteže duž donjeg dijela stopala i povezuje petu s prstima, upali ili ošteti. Ovo stanje može biti posebno problematično za sportiste, osobe koje provode […]

Pročitaj više
10/10/2024
BPPV - mantanja i vrtoglavice

Benigna paroksizmalna položajna vrtoglavica (BPPV) je stanje koje uzrokuje kratkotrajne, ali intenzivne osjećaje vrtoglavice. Ova vrtoglavica nastaje kada mali kristali kalcijum karbonata (otoliti), koji se nalaze u unutrašnjem uhu, ispadnu iz svoje normalne pozicije i uđu u jedan od balans kanala. Ovi kanali u unutrašnjem uhu su zaduženi za kontrolu ravnoteže i kretanja tijela. Unutrašnje […]

Pročitaj više