Dijagnoza spondiloze obično se postavlja na osnovu fizičkog pregleda, RTG snimaka, CT skeniranja ili MRI-a kičme. Međutim šta je to zapravo spondiloza i da li je opasna saznajte u slijedećem tekstu.
Spondiloza je medicinski termin koji se koristi za opisivanje degenerativnih promjena u kičmenom stubu, posebno u vratnom (cervikalnom) ili donjem dijelu leđa (lumbalnom kičmenom stubu). Ova degeneracija (oštećenje) uključuje promjene na pršljenovima, međupršljenskim diskovima i ligamentima koji podržavaju kičmu. Spondiloza je, zapravo, oblik starenja kičmenog stuba i kao takva jednim dijelom je i fiziološka (prirodna) pojava.
Dakle ako ste na svome RTG, CT ili MRI snjimku vidjeli termin spondiloza - ovdje smo da vam kažemo da ne brinite, to stanje nije opasno i jako dobro se tretira a još bolje prevenira. Kako?
Prevencija i tretman?
Svi dijelovi kičmenog stuba koji omogućavaju pokret - zglobovi, ligamenti, i diskusi podložni su starenju. Manjak kretanja i dugotrajni statički položaji kičme (kao što su sjdenje ili stajanje) ili pak preveliko opterećenje kičmenog stuba, dovodi do ubrzanog starenja i degneracije pomenutih strukura.
Dakle, pošto je navedeno jedini uzrok spondilotičnih promjena - i prevencija će nam se sastojati u suzbijanju ovih neželjnih dugotrajnih statičkih položaja kičmenog stuba i povećanju umjerene fizičke aktivnosti (hodanje, trčanje, fitness).
Ako se vaš dan ispunjen dugotrajnim sjedenjem ili stajanjem u velikoj ste opasnosti od razvijanja degenerativnih promjene kičmenog stuba - zato od danas napravite promjenu i počnite vježbati.
U videu ispod pogledajte vježbe koje možete raditi na svome radnom mjestu.
Tretman spondiloze se sastoji od probranih fizikalnih terpija koje imaju za cilj uspostavljanje normalne pokretljivosti kičmenog stuba i poboljšanje cirkulacije krvi. U tu svrhu koristimo manuelne manipulacije, razne tehnike masaža (kao što su manuelna i vakuum masaža), elektroterapiju i terapijsko vježbanje (kineziterapija)
Svaki pacijent sa spodilotičnim promjenama mora da dobije kućni program vježbanja i razgibavanja. Također od najbitnijih faktora za suzbijanje simptoma jeste promjena loših životnih navika.
U videu ispod pogledajte najbolje vježbe za prevenciju i održavanje zdravlja kičmenoga stuba.
Koji su simptomi i rani znakovi spondiloze?
eki od glavnih znakova i simptoma spondiloze uključuju:
Bol: Osobe sa spondilozom često doživljavaju bol u vratu, leđima ili donjem dijelu leđa. Bol može biti stalna ili povremena, a najšće se javlja ujutro nakon buđenja te nakon kratkog vremena razgibavnja bol nestaje.
Smanjena pokretljivost: Degenerativne promjene u kičmenom stubu mogu ograničiti pokretljivost i izazvati ukočenost (posebno jutarnja ukočenost).
Osećaj trnjenja ili slabost: Spondilotične promjene mogu dovesti do smanjenja međupršljenskih prostora a to dovodi do skučenja otvora za nerve u kičmi, što može rezultirati trnjenjem ili slabostima u rukama ili nogama.
Rani znaci spodiloze su jutarnja bol i ukočenost koja nakon razgibavanja nestaje i baš zbog toga većina ljudi i ne pridaje mnogo pažnje ovim simptomima. Ako se na vrijeme prepoznaju rani znaci i djeluje preventivno degnerativne promjene i prirodno starenje kičmenog stuba se može u značajnoj mjeri zaustaviti.
Spondiloza i njeni simptomi kao i rani znaci dešavaju se najčešće na vratnom i lumbalno dijelu kičmenog stuba.
Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]
Uvod Plantarni fasciitis je vrlo čest problem koji pogađa stopalo, uzrokujući bol i nelagodu u peti i luku stopala. Do njega dolazi kada se plantarna fascija, debela traka tkiva koja se proteže duž donjeg dijela stopala i povezuje petu s prstima, upali ili ošteti. Ovo stanje može biti posebno problematično za sportiste, osobe koje provode […]
Benigna paroksizmalna položajna vrtoglavica (BPPV) je stanje koje uzrokuje kratkotrajne, ali intenzivne osjećaje vrtoglavice. Ova vrtoglavica nastaje kada mali kristali kalcijum karbonata (otoliti), koji se nalaze u unutrašnjem uhu, ispadnu iz svoje normalne pozicije i uđu u jedan od balans kanala. Ovi kanali u unutrašnjem uhu su zaduženi za kontrolu ravnoteže i kretanja tijela. Unutrašnje […]