Šta je to spondiloza i kako se tretira?

Dijagnoza spondiloze obično se postavlja na osnovu fizičkog pregleda, RTG snimaka, CT skeniranja ili MRI-a kičme. Međutim šta je to zapravo spondiloza i da li je opasna saznajte u slijedećem tekstu.

Spondiloza je medicinski termin koji se koristi za opisivanje degenerativnih promjena u kičmenom stubu, posebno u vratnom (cervikalnom) ili donjem dijelu leđa (lumbalnom kičmenom stubu). Ova degeneracija (oštećenje) uključuje promjene na pršljenovima, međupršljenskim diskovima i ligamentima koji podržavaju kičmu. Spondiloza je, zapravo, oblik starenja kičmenog stuba i kao takva jednim dijelom je i fiziološka (prirodna) pojava.

Dakle ako ste na svome RTG, CT ili MRI snjimku vidjeli termin spondiloza - ovdje smo da vam kažemo da ne brinite, to stanje nije opasno i jako dobro se tretira a još bolje prevenira. Kako?

Prevencija i tretman?

Svi dijelovi kičmenog stuba koji omogućavaju pokret - zglobovi, ligamenti, i diskusi podložni su starenju. Manjak kretanja i dugotrajni statički položaji kičme (kao što su sjdenje ili stajanje) ili pak preveliko opterećenje kičmenog stuba, dovodi do ubrzanog starenja i degneracije pomenutih strukura.

Dakle, pošto je navedeno jedini uzrok spondilotičnih promjena - i prevencija će nam se sastojati u suzbijanju ovih neželjnih dugotrajnih statičkih položaja kičmenog stuba i povećanju umjerene fizičke aktivnosti (hodanje, trčanje, fitness).

Ako se vaš dan ispunjen dugotrajnim sjedenjem ili stajanjem u velikoj ste opasnosti od razvijanja degenerativnih promjene kičmenog stuba - zato od danas napravite promjenu i počnite vježbati.

U videu ispod pogledajte vježbe koje možete raditi na svome radnom mjestu.

Tretman spondiloze se sastoji od probranih fizikalnih terpija koje imaju za cilj uspostavljanje normalne pokretljivosti kičmenog stuba i poboljšanje cirkulacije krvi. U tu svrhu koristimo manuelne manipulacije, razne tehnike masaža (kao što su manuelna i vakuum masaža), elektroterapiju i terapijsko vježbanje (kineziterapija)

Svaki pacijent sa spodilotičnim promjenama mora da dobije kućni program vježbanja i razgibavanja. Također od najbitnijih faktora za suzbijanje simptoma jeste promjena loših životnih navika.

U videu ispod pogledajte najbolje vježbe za prevenciju i održavanje zdravlja kičmenoga stuba.

Koji su simptomi i rani znakovi spondiloze?

eki od glavnih znakova i simptoma spondiloze uključuju:

  1. Bol: Osobe sa spondilozom često doživljavaju bol u vratu, leđima ili donjem dijelu leđa. Bol može biti stalna ili povremena, a najšće se javlja ujutro nakon buđenja te nakon kratkog vremena razgibavnja bol nestaje.
  2. Smanjena pokretljivost: Degenerativne promjene u kičmenom stubu mogu ograničiti pokretljivost i izazvati ukočenost (posebno jutarnja ukočenost).
  3. Osećaj trnjenja ili slabost: Spondilotične promjene mogu dovesti do smanjenja međupršljenskih prostora a to dovodi do skučenja otvora za nerve u kičmi, što može rezultirati trnjenjem ili slabostima u rukama ili nogama.

Rani znaci spodiloze su jutarnja bol i ukočenost koja nakon razgibavanja nestaje i baš zbog toga većina ljudi i ne pridaje mnogo pažnje ovim simptomima. Ako se na vrijeme prepoznaju rani znaci i djeluje preventivno degnerativne promjene i prirodno starenje kičmenog stuba se može u značajnoj mjeri zaustaviti.

Spondiloza i njeni simptomi kao i rani znaci dešavaju se najčešće na vratnom i lumbalno dijelu kičmenog stuba.

28/09/2023
ZADNJE

10/02/2025
Bol u koljenu kod DIJECE - Osgood-Schlatter sindrom

Osgood-Schlatter sindrom je bolno stanje koje najčešće pogađa djecu i adolescente u periodu ubrzanog rasta, obično između 10. i 15. godine života. Sindrom se javlja zbog preopterećenja tetiva koje se vežu za tibijalnu kvržicu (dio potkoljenice neposredno ispod koljena). To je mjesto pripoja patelarne tetive koja je završni dio butnog mišića (kvadriceps femoris). Uzroci Glavni […]

Pročitaj više
15/11/2024
Smrznuto rame (frozen shoulder) - dijagnoza i liječenje

Smrznuto rame, koje se naziva i adhezivni kapsulitis, uzrokuje bol i ukočenost u ramenu. S vremenom, rame postaje vrlo teško pokretati. Nakon razdoblja pogoršanja simptoma, smrznuto rame ima tendenciju oporavka, iako potpuni oporavak može trajati do 3 godine. Fizikalna terapija, s fokusom na fleksibilnost ramena, primarna je preporuka za liječenje smrznutog ramena. Uzroci i simptomi […]

Pročitaj više
03/11/2024
Bol u kuku i nozi od IŠIJASA?

Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]

Pročitaj više