1.BPPV - Benigna paroksizmalna položajna vrtoglavica ili vertigo
Najučestaliji je vid vrtglavice. Karakterišu ga kratke, intenzivne, pokretom uzrokovane epizode vrtoglavice.
Uzrok je u „zaglavljenim“ otolitima u srednjem uhu koji pri pokretu daju pogrešne infomacije o položaju tijela u porstoru. Javlja se vrtoglavica, disorijentacija koja traje 10-20 sekundi te nakon simirivanja vrtoglavice može se javiti mučnina i osjećaj neravnoteže nekoliko sati poslije.
Tretman ovoga vida vrtoglavice i mantanja ima visoki stepen uspješnosti (97%) pomoću manuelnih tehnika (Eppley manevar i sl.)
2.Menierova bolest
Manifestuje se produljenim osjećajem vrtoglavice (20-60 min), pištanjem u ušima (tinitus), promjenama u kvaliteti sluha (osjećaj začepljenosti uha). Obično se javlja spontano i nije uvjetovana promjenom položaja ili kretanjem. Dešava se kao posljedica ili pratilac neke primarne infekcije.
Dolazi do dilatacije membranozonog labirinta i povećanog lučenja (ili slabe drenaže) endolimfe.
Liječenje je farmakološko.
3.Neuralni vestibulitis
Takođe poznat kao labirintitis. Nastaje zbog upale koja je obično povezan sa degenerativnim promjenama u vestibularnom nervu i/ili vestibularnom organu.
Nepoznati uzroci. Teoretizira se virusna etiologija jer u mnogim slučajevima procesu prethodi infekcija gornjih disajnih puteva. Teoretizira se i vaskularna etiologija zbog problema u prednjoj vestibularnoj arteriji.
Kriza nastaje spontano, ali se simptomi mogu pogoršati kretanjem ostavljajući pacijenta danima prikovanog za krevet.
Vrtoglavica traje više dana ili sedmica.
Liječenje je farmakološko.