Kičmeni stub je stub života. Simbol je uspravnosti i dostojanstva čovjeka. Njegov anatomski i fiziološki značaj nemjerljiv je. U njegovom strogo čuvanom centru nalazi se najsofisticiranije tkivo ljudskog organizma - kičmena moždina. Tu, i samo tu, se rađaju i izlaze (gotovo) svi nervi našeg tijela. To znači da je tu izvor ispravnog funkcionisanja svakog našeg organa!
Kičmeni stub - stub života
Sastavljen je do 33-34 koštana dijela - pršljena, između kojih se nalazi hrskavičavi diskovi koji apsorbuju pritisak, amortiziraju pokrete. Ovi diskovi najslabija su karika kičmenog stuba. Ne zbog svoje građe, građeni su da traju za život cijeli, nego zbog načina savremenog života.
Koji su to uzročnici degeneracije kičmenih diskova?
𝟏. 𝐍𝐞𝐩𝐫𝐚𝐯𝐢𝐥𝐧𝐨 𝐤𝐨𝐫𝐢𝐬̌𝐭𝐞𝐧𝐣𝐞 𝐤𝐢𝐜̌𝐦𝐞 !
Prosječan savremeni čovjek svakodnevno "maltretira" svoj kičmeni stub izlažući ga esktremnim uslovima i zadacima. Kako primjetiti da nepravilno koristimo kičmu? Najbolja opcija je preventivni pregled kod fizioterapeuta! Međutim ako primjetite da gubite onu prednju ispupčenost donjih leđa (lordozu lumbalnu) ili povećanu zakrivljenost grudne kičme to je poprilično siguran znak da je biomehanika vašeg kičmenog stuba narušena i da trebate tretman ! U poglavlju "nepravilnog korištenja kičme" neizostavno je pomenuti sjedilački način života odnosno dugotrajno sjedenje jer je to broj jedan uzročnik patologija kičmenog stuba. Dugotrajno sjedenje je najteža aktivnost kojoj može biti izložen naš kičmeni stub!
𝟐. 𝐔𝐜̌𝐞𝐬𝐭𝐚𝐥𝐧𝐨𝐬 𝐩𝐨𝐤𝐫𝐞𝐭𝐚 𝐟𝐥𝐞𝐤𝐬𝐢𝐣𝐞 𝐭𝐫𝐮𝐩𝐚 (pregibanja tijela prema naprijed)
Pokušajte prebrojati koliko puta u toku dana se savijete prema napred. Ili pokušajte prebrojati koliko to puta uradite samo u prvih sat ili dva nakon buđenja ujutro i pripreme za radni dan. Mnogo! Fleksija je prirodni pokret kičmenog stuba i kao takav sasvim je legitiman. Također činjenica je da sve stvarni kojima se zanimamo u toku dana se dešavaju ispred nas, što zahtjeva da se više krećemo prema napred. I to je legitimno. Problem nastaje onda kada se ova učestalnost pokreta fleksije udruži sa prvom tačkom našeg posta i diskovi (izmaltretirani lošim držanjem ili dugim sjedenjem) jednostavno ne mogu da odgovore na tolike zahtjeve prednjeg pregibanja i počnu da pucaju straga i otvaraju prostor za diskusherniju.
Primjer kako pregibanje prema napred dovodi do pucanja diska sa zadnje strane.
𝟑. 𝐆𝐮𝐛𝐢𝐭𝐚𝐤 𝐩𝐨𝐤𝐫𝐞𝐭𝐚 𝐞𝐤𝐬𝐭𝐞𝐧𝐳𝐢𝐣𝐞 (pregibanja tijela prema nazad)
Obzirom da smo već spomenuli da sve naše poslove obavljamo ispred sebe logičan zaključak je da pokret ekstenzije nestaje ili se gubi (jer za njim nema potrebe). Ovo dodatno narušava (već narušenu) biomehaniku kičmenog stuba što dovodi do povećanog i nepravilnog pritiska na međupršljenski disk! Aktuelna istraživanja potvrđuju da 𝐬𝐯𝐢 𝐥𝐣𝐮𝐝𝐢 𝐬𝐚 𝐩𝐫𝐨𝐛𝐥𝐞𝐦𝐢𝐦𝐚 𝐮 𝐝𝐢𝐬𝐤𝐮𝐬𝐢𝐦𝐚 𝐬𝐮 𝐢𝐳𝐠𝐮𝐛𝐢𝐥𝐢 𝐦𝐨𝐠𝐮𝐜́𝐧𝐨𝐬𝐭 𝐞𝐤𝐬𝐭𝐞𝐧𝐳𝐢𝐣𝐞 𝐭𝐫𝐮𝐩𝐚.
𝟒. 𝐍𝐞𝐨𝐝𝐠𝐨𝐯𝐨𝐫𝐧𝐨𝐬𝐭 (lična, individualna)
Podrazumjeva još jednu manu savremenog čovjeka a to je "da ni za šta nema vremena" a čini se ponamanje za svoje zdravlje. Dok ga bol na to ne natjera.
𝟓. 𝐍𝐞𝐨𝐝𝐠𝐨𝐯𝐨𝐫𝐧𝐨𝐬𝐭 (društvena i zdravstvena)
Ovo je posao zdravstvenog i obrazovnog sistema da poduči ljude kako da budu zdravi umjesto da im to zdravlje stalno prodaju i reklamiraju u vidu "najnoviji farmakoloških rješenja za sve vaše probleme" koji su još usput "na biljnoj bazi".
Pod ovu tačku potpadaju i svi zdravstveni radnici (u prvom redu fizioterapeuti) koji su se školovali ne samo da bi posao imali nego da bi zdravstvenu svijet (svako u svome domenu) kod stanovništva povećavali.
Osgood-Schlatter sindrom je bolno stanje koje najčešće pogađa djecu i adolescente u periodu ubrzanog rasta, obično između 10. i 15. godine života. Sindrom se javlja zbog preopterećenja tetiva koje se vežu za tibijalnu kvržicu (dio potkoljenice neposredno ispod koljena). To je mjesto pripoja patelarne tetive koja je završni dio butnog mišića (kvadriceps femoris). Uzroci Glavni […]
Smrznuto rame, koje se naziva i adhezivni kapsulitis, uzrokuje bol i ukočenost u ramenu. S vremenom, rame postaje vrlo teško pokretati. Nakon razdoblja pogoršanja simptoma, smrznuto rame ima tendenciju oporavka, iako potpuni oporavak može trajati do 3 godine. Fizikalna terapija, s fokusom na fleksibilnost ramena, primarna je preporuka za liječenje smrznutog ramena. Uzroci i simptomi […]
Išijas, poznat i kao lumbalna ishijalgija, predstavlja bol koji se javlja duž išijatičnog živca – najvećeg živca u tijelu, koji se pruža od donjeg dijela leđa, kroz zadnjicu i noge, sve do stopala. Ovaj bol može biti intenzivan i ometati svakodnevne aktivnosti, a najčešće je rezultat iritacije ili pritiska na išijatični živac. Uzroci išijasa Najčešći […]